itretisektor | Všeobecne prospešné spoločnosti (n.o.): Daňová povinnosť pri predaji výrobkov vytvorených v rámci rehabilitačnej činnosti
  • ***Elektronické schránky pre právnické osoby od 1. augusta 2016***

    Prečítajte si o novej povinnosti, ktorá sa zo zákona vzťahuje aj na všetky MNO.
  • Použitie príjmov z príspevkov uhradených podľa VZN

    O tom, kto rozhoduje o použití týchto vybraných finančných prostriedkov, si môžete prečítať v spracovanej prípadovej štúdii.
 

Vyhľadávanie 2%

Kalendár

  • Žiadne udalosti.

Všeobecne prospešné spoločnosti (n.o.): Daňová povinnosť pri predaji výrobkov vytvorených v rámci rehabilitačnej činnosti

Právny stav k 30.09.2013

Otázka:

Nezisková organizácia, poskytuje sociálne služby v rehabilitačnom stredisku pre dospelých. Pracuje formou sociálnej a pracovnej rehabilitácie. V rámci pracovnej rehabilitácie klienti zhotovujú rôzne úžitkové a dekoratívne predmety. Tieto výrobky potom nezisková organizácia predáva na komunitných trhoch (vianočné), alebo trhoch kde sa zúčastňujú aj iné sociálne zariadenia.

Niekoľko výrobkov dala nezisková organizáícia na predaj aj do jedného obchoda s kreatívnymi vecami a obdržali za ne tržbu. Je nezisková organizácia povinná z tejto sumy odviesť daň?

Odpoveď:

V zmysle § 12 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v platnom znení predmetom dane daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie (patria sem aj neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby) sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, a to vrátane príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.

Avšak od dane sú oslobodené príjmy plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom. Ide o činnosti, ktoré sú základným poslaním týchto daňovníkov a vyplývajú z osobitných predpisov (na základe ktorých vznikli), sú konkretizované ďalej štatútom, stanovami, zriaďovateľskými alebo zakladateľskými listinami.

V prípade rehabilitačného strediska je týmto osobitným zákonom zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách v platnom znení. Ten v § 37 ustanovuje, že sa v rehabilitačnom stredisku poskytuje sociálna rehabilitácia. Sociálna rehabilitácia je v zmysle zákona o sociálnych službách odborná činnosť na podporu samostatnosti, nezávislosti, sebestačnosti fyzickej osoby rozvojom a nácvikom zručností alebo aktivizovaním schopností a posilňovaním návykov pri sebaobsluhe, pri úkonoch starostlivosti o domácnosť a pri základných sociálnych aktivitách.

Z dôvodu, že príjem z predaja výrobkov v danom prípade pochádza z činnosti, ktorá je predmetom činnosti neziskovej organizácie (ako výsledok sociálnej rehabilitácie poskytovanej v rehabilitačnom stredisku), je tento príjem oslobodený od dane z príjmov právnických osôb.

JUDr. Alexandra Vicová


< Späť