itretisektor | TS: Vyhlásenie Nadácie Pontis ku Dňu ľudských práv 10. decembra
  • Vážna novela zákona o neziskových organizáciách

    Osobná zodpovednosť členov správnej rady a riaditeľov n.o. - prelomenie zodpovednosti právnickej osoby prvýkrát v zákone o neziskových organizáciách - Centrálny portál pre neziskový sektor podáva podnet na RADU vlády pre MVO a Úrad splnomocnenca o okamžité riešenie tejto situácie
  • ***Úprava majetku neziskových organizácií***

    Dňa 15. 1. 2018 nadobudne účinnosť novela zákona č. 4/2018 ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z., ktorou sa upraví nakladanie s majetkom neziskových organizácií. Viac v zverejnenej legislatívnej správe.
  • ***Newsletter č. 3***

    V stredu sme zaslali v poradí 3. Newsleter, v ktorom nájdete, mimo iné, aj manuál na prihlasovanie sa do elektronických schránok.
 

Vyhľadávanie 2%

Kalendár

  • Žiadne udalosti.

TS: Vyhlásenie Nadácie Pontis ku Dňu ľudských práv 10. decembra

Jedným z cieľov Nadácie Pontis je presadzovať zahraničnú politiku Slovenska a Európskej únie založenú na hodnotách demokracie, rešpektovaní ľudských práv a solidarite. Pri príležitosti Dňa ľudských práv 10. decembra Nadácia Pontis z tohto pohľadu každoročne hodnotí zahraničnú politiku našej krajiny.

Vládna koalícia, ktorá vzišla z júnových volieb sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že „bude obmedzovať oficiálne kontakty s krajinami, ktoré hrubo a flagrantne porušujú ľudské práva a slobody vlastných občanov, a naopak, zvýši podporu a zintenzívni vzťahy s ich občianskou spoločnosťou a aktivistami bojujúcimi za ľudské práva“. Podľa Nadácie Pontis, je to potenciál, ktorý musí byť naplnený, aby Slovensko bolo rešpektovaným a uznávaným partnerom.

Vláda Roberta Fica čelila počas štyroch rokov svojho pôsobenia častej kritike za svoj príliš ústretový prístup ku krajinám, ktoré porušujú základné ľudské a občianske práva. Všetci traja najvyšší ústavní činitelia pri rokovaniach s predstaviteľmi Kuby, Líbye, Vietnamu alebo Číny neotvárali otázku porušovania ľudských práv v týchto krajinách s odvolaním sa na čisto ekonomickú dimenziu posilňovania spoločných vzťahov.

Zahraničná politika Slovenskej republiky sa v predchádzajúcich štyroch rokoch vyznačovala najmä schizofréniou konania troch ústavných inštitúcií a Ministerstva zahraničných vecí. Príkladom je návšteva vtedajšieho predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku vo Vietname vo februári 2010. Predseda NR SR sa, aj napriek tomu, že dostal podklady o situácii vo Vietname od Ministerstva zahraničných vecí SR, nevyjadril k otázke ľudských práv a väzneniu vietnamských novinárov za kritizovanie komunistického režimu. V tom období sa slovenský veľvyslanec vo Vietname Peter Svitek pridal k vyhláseniu Európskej únie, ktorá vyjadrila znepokojenie nad priebehom a výsledkom súdneho konania, na základe ktorého boli odsúdení štyria prodemokratickí aktivisti na 5 až 16 rokov väzenia.

Predstavitelia novej vládnej koalície prízvukujú, že sa budú snažiť o koordinovanú prezentáciu Slovenska a budú presadzovať hodnotovú zahraničnú politiku. Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda už pri svojom nástupe do funkcie vyhlásil že ekonomické záujmy „nesmú ísť proti základným princípom, hodnotám“.

Vítame tento posun vlády a oceňujeme prvé kroky, ktoré naznačujú, že nezostane len pri slovách vo vládnom programe:

•    Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda privítal udelenie Nobelovej ceny mieru čínskemu disidentovi Liu Siao-poovi. Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny NR SR vo svojom uznesení vyzval čínsku vládu, aby Liu Siao-poa prepustila z väzenia. Považujeme za dôležité, že slovenský veľvyslanec v Nórsku sa aj napriek varovaniam čínskej vlády zúčastní slávnostného udeľovania Nobelovej ceny.

•    Slovenská republika oficiálne uvítala prepustenia barmskej disidentky Aun Schan Su Ťij (13. novembra) z domáceho väzenia a vyzvala na prepustenie z väzenia aj ostatných politických väzňov.

•    Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Milan Ježovica prijal (24. novembra) kubánskeho disidenta Josého Luisa García Panequeho, ktorý bol spolu s ďalšími disidentami doživotne vyhostený z Kuby. Pripomíname, že v marci 2010 si poslanci Národnej rady SR, na výzvu poslanca Pavla Hrušovského, uctili minútou ticha smrť kubánskeho disidenta Orlanda Zapatu.

Oceňujeme tieto kroky a zároveň by sme privítali, ak by minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda, ktorý pred pol rokom podporil nomináciu Liu Siao-poa, zo svojho terajšieho postu vyzval čínsku vládu, aby Liu Siao-poa prepustila z väzenia.

Býva pravidlom, že v opozícii sú politici v hodnotách principiálnejší. Dúfame, že vláda, parlament, prezident a Ministerstvo zahraničných vecí SR budú koordinovane a svedomito presadzovať zahraničnú politiku založenú na hodnotách a rešpektovaní ľudských a občianskych práv a prihlásia sa tak znovu k odkazu Novembra 1989. Tento rok prináša šancu na zmenu vnímania Slovenska doma a v zahraničí a bude dôležité, aby sme sa k nej postavili zodpovedne.


< Späť