itretisektor | TS: Vitafit kútiky sa tešia záujmu deti i rodičov
 • Registrácia do Zoznamu prijímateľov 2% na rok 2017

  Posledný deň uplynie 15.12.2016. Nepremeškajte šancu stať sa prijímateľom podielu zaplatenej dane. Viac info v políčku 2% z dane.
 • Ochrana osobných údajov

  O nevyhnutných opatreniach v rámci organizovania konferencie sa dočítate v prípadovej štúdii.
 • Povinnosť zriadeného prístupu riaditeľa do elektronickej schránky

  Viac v spracovanej prípadovej štúdii.
 • Zmeny v školskej legislatíve - schválené NRSR v prvom čítaní

  Stredné odborné školy pozor. V rámci prvého čítania bola schválená novela zákona o pedagogických zamestnancov a školského zákona. Zmeny sa týkajú SOŠ. Viac v spracovanej legislatívnej správe.
 

Vyhľadávanie 2%

Kalendár

 •  
  01.09. - 15.12.2016
  Registrácia do Zoznamu prijímateľov 2% na rok 2017
 • Po tomto termíne sa už dodatočne nedá zaregistrovať! 
  15.12. - 15.12.2016
  Posledný deň na registráciu do Zoznamu prijímateľov 2% na rok 2017
 •  
  31.12. - 31.12.2016
  Posledný deň na použitie financií z 2%, získaných na účet v roku 2015 (za rok 2014)
 • Notárskou komorou SR. 
  15.01. - 15.01.2017
  Zverejnenie Zoznamu prijímateľov 2% pre rok 2017
 • Finančným riaditeľstvom SR 
  31.01. - 31.01.2017
  Zverejnenie ročného prehľadu prijímateľov 2% za rok 2016
 •  
  31.05. - 31.05.2017
  Posledný deň na zverejnenie špecifikácie použitia financií z 2% v Obchodnom Vestníku u tých organizácií, ktoré v roku 2015 získali na účet z 2% viac ako 3320 €
 •  
  31.05. - 31.05.2017
  Posledný deň na zverejnenie špecifikácie použitia financií z 2% a auditu organizácie v Obchodnom Vestníku u tých organizácií, ktoré v roku 2015 získali z 2% viac ako 33000 €

TS: Vitafit kútiky sa tešia záujmu deti i rodičov

Vitafit kútiky sa tešia záujmu detí i rodičov. Štartovali 4. apríla 2014 a hneď za prvé dna dni privítali 81 detí a 42 dospelých. Počas šiestich týždňov fungovania ich navštívilo viac ako 370 detí a 257 dospelých. Cieľom „zdravých kútikov“ je hravou formou edukovať deti vo veku 5 až 12 rokov o zdravej výžive a životospráve. No vítaní sú i rodičia, starí rodičia, či súrodenci.

Zdravý životný štýl nie je len fráza pre deti. Je to spôsob života, ktorý by si mali naše ratolesti osvojiť od malička, aby sa naučili byť zodpovedné za svoje zdravie. Zároveň by rodičia, či starí rodičia mali vedieť, čo jedia ich deti, prečo je dôležitý pitný režim pre školáka, ako sa vyhnúť nesprávnym stravovacím návykom svojej rodiny.

Vitafit kútiky sa nachádzajú v Hypermarketoch Tesco Extra v Bratislave na Zlatých pieskoch, v Banskej Bystrici a v Košiciach na Trolejbusovej ulici. Navštíviť je ich možné každý piatok od 16:00 do 19:00 hodiny a v sobotu od 11:00 do 14:00 hodiny.

I keď sú určené najmä pre deti vo veku 5 až 12 rokov, vítané sú i deti menšie, ako aj ich rodičia, starší súrodenci, starí rodičia. V kútikoch sa deti od poradcov zdravej výživy hravou formou dozvedia, ktoré potraviny sú zdravé, že dôležitý je každodenný pohyb, či sú energetické nápoje škodlivé, koľko toho zjesť a vypiť každý deň, a mnoho iného. Pre rodičov sú pripravené zaujímavé brožúrky s tipmi a receptami na zdravý životný štýl a vyvážený jedálniček celej rodiny.

Jeden z kútikov je umiestnený i v Hypermarkete v Banskej Bystrici, kde sa deťom i rodičov venujú dobrovoľníci z Občianskeho združenia Mládež Európy. „V kútiku sme vždy traja poradcovia, ktorí sa intenzívne venujeme deťom. Rodičia si zatiaľ môžu v kľude nakúpiť,“ uvádza Mária Svidroňová, dobrovoľníčka združenia.

Je dôležité s deťmi komunikovať počas hry, aby sme upriamili ich pozornosť na zdravú životosprávu. „Takýmito aktivitami je pre tých najmenších napr. aj jednoduché vymaľovávanie obrázkov s témou ovocia a zeleniny, pričom sa s deťmi rozprávame o tom, aké je ich obľúbené ovocie či zelenina, zisťujeme, či ju konzumujú v dostatočnom množstve a snažíme sa ich motivovať k tomu, aby ju začali jesť vo vyššej miere,“ dodáva ďalšia z dobrovoľníčok Eva Ščepková. Ďalšími aktivitami sú hranie pexesa, opäť s tématikou ovocia a zeleniny a rôzne logické úlohy, kde deti vyriešením úlohy zistia dôležitosť zdravej výživy.

Súčasťou aktivít sú aj ochutnávky domácich nátierok, ktoré sa dajú jednoducho pripraviť a sú zdravé. „Samozrejme, deťom ich neprezentujeme v štýle, ochutnaj toto, je to zdravé. Deti väčšinou reagujú na slovo zdravé s odporom, pre nich sa to spája s niečím, čo nie je chutné. Chlebíky sme preto ozdobili zeleninou a ponúkali ich za odmenu za vyriešenie úloh,“ upresňuje dobrovoľník Dušan Rosenberger.

Vitafit kútikom predchádzali v tomto roku prednášky a diskusie na tému zdravého životného štýlu realizované na slovenských základných školách.

Projekt zdravej výživy „Vitafit“ realizuje od roku 2012 Nadácia pre deti Slovenska v spolupráci s Nadáciou TESCO. Projekt sa zameriava na hravý spôsob výučby o zdravom stravovaní prostredníctvom Vitafit kútikov, ale aj vzdelávaním lektorov zdravej výživy, ktorí svoje vedomosti ďalej odovzdávajú deťom na základných školách po Slovensku. Odborným partnerom projektu je Asociácia S. Kovalikovej – Vzdelávanie pre 21. storočie.

Vitafit kútiky je možné navštíviť do 31. mája. Tešíme sa na Vás!


www.nds.sk, 23.05.2014


< Späť