itretisektor | TS: Na Slovensku si otvoria podnikanie ďalší Nepočujúci

TS: Na Slovensku si otvoria podnikanie ďalší Nepočujúci

Nadačný fond Slovak Telekom, a.s. Nadácie Pontis podporil podnikanie ďalších desiatich Nepočujúcich v 4. ročníku unikátneho grantového programu Hľadáme ďalší zmysel – PRE PODNIKANIE. Každému z nich uľahčí štart pri založení živnosti finančná podpora až do výšky 3 320 EUR.

Pred získaním samotného grantu na svoje podnikanie museli Nepočujúci najprv absolvovať týždenný kurz tlmočený do posunkového jazyka Ako začať podnikať, ktorý sa konal v Novom Smokovci vo februári 2011. Zameraný bol na vzdelávanie Nepočujúcich v ekonomicko-právnych záležitostiach pri zakladaní podnikania a absolvovalo ho 19 Nepočujúcich z celého Slovenska. Dvanásť z nich sa rozhodlo pokračovať vo svojich plánoch, predstúpili pred hodnotiacu komisiu a zabojovali o grant na začatie podnikania.

V hodnotiacej komisii sedeli tento rok Roman Krška, konzultant zo spoločnosti Accenture, Marcel Imrišek, partner poradenskej spoločnosti ProRate, a Beata Dobová z Nadácie Integra, ktorá pravidelne poskytuje školiteľov na kurz v Tatrách.

Partner poradenskej spoločnosti ProRate Marcel Imrišek o svojich dojmoch z hodnotenia hovorí: „Nepočujúci svoje zámery predkladali s veľkou sebadôverou, ako ľudia ktorí sú zvyknutí prekonávať prekážky. Možné problémy a nástrahy spojené s ich budúcim podnikaním brali ako niečo, čo možno príde, ale určite sa prekoná. Takýto, niekedy až naivný pohľad, určite viacerým pomohol k rozhodnutiu začať podnikať. Verím, že práve absolvovanie tohto programu im pomohlo vidieť možnosti, ktoré majú, ale na druhej strane, aj zreálnilo ich očakávania.

Konzultanta zo spoločnosti Accentrue Roman Krška najviac zaujala Lucia z Prievidze. Ako jediná chce integrovať Nepočujúcich s počujúcimi v kaviarni s nepočujúcou obsluhou, kde sa zákazník môže naučiť posunok cez dotykovú obrazovku na stole a hneď si pomocou neho aj objednať. Inšpirovala sa zakladateľkou rovnakého projektu v Čechách Martinou Zahálkovou, ktorú stretla práve na kurze Ako začať podnikať v Novom Smokovci. Roman Krška o začínajúcich podnikateľoch hovorí: „Stretnutie s Nepočujúcimi bol pre mňa silný emotívny zážitok. Nikdy pred tým som sa s nimi „nerozprával“. Prekvapilo ma ich zanietenie podnikať, pretože je extrémne ťažké pokiaľ nemáte jedinečný nápad a dostatok financií. Z niektorých podnikateľských plánov som bol unesený, iné boli priemerné, niektoré, bohužiaľ, naivné. Paradoxne však aj naivnými nápadmi ma Nepočujúci presvedčili, už len kvôli ich zápalu a odvahe podnikať aj s hendikepom. Nie každý možno dotiahne svoje podnikanie do víťazného konca, no úspechom je už len to, že sa o to pokúšajú.

Porota preskúmala návrhy finančných plánov, očakávania a schopnosti jednotlivých Nepočujúcich i pravdepodobnosť úspechu založenia si biznisu. Grant sa rozhodla udeliť nakoniec desiatim budúcim nepočujúcim podnikateľom, ktorí si budú postupne zakladať živnosti a rozbiehať svoje podnikanie v rôznych kútoch Slovenska. Príspevok z Nadačného fondu Slovak Telekom plánujú využiť napríklad na zriadenie medicínskeho centra na formovanie postavy (Považská Bystica), 3D gravírovacieho štúdia (Snina), grafického štúdia (Trnava) či dielne na šitie padákov a jeho príslušenstva (Milochov).

Šéf korporátnej komunikácie Slovak Telekomu Ján Kondáš o dlhodobej podpore Nepočujúcich zo strany telekomunikačného operátora hovorí: „Grantový program je na svete už štyri roky a absolvovalo ho spolu 58 Nepočujúcich so snom o práci, v ktorej by sa našli. Nepočujúci majú naozaj silnú túžbu sa v konkurencii uchytiť. Veríme, že vzdelanie, ktoré im poskytujeme spolu s finančnou podporou znásobí ich šance na úspech a ich život bude naozaj taký, aký si ho sami vysnívali.

O grantovom programe

Grantový program Nadačného fondu Slovak Telekom, a.s. Nadácie Pontis Hľadáme ďalší zmysel – PRE PODNIKANIE už štvrtým rokom pomáha Nepočujúcim realizovať sny o zamestnaní, v ktorom by sa našli. Začať podnikať je výzvou aj pre zdravých ľudí. U zdravotne znevýhodnených je prekážok, ktoré ich môžu od podnikania odradiť, oveľa viac. Preto je finančná, poradenská a ďalšia pomoc poskytnutá uchádzačom hneď na začiatku podnikania.

Informácie o doposiaľ vyškolených Nepočujúcich podnikateľoch z minulých ročníkov spolu s profilmi niektorých z nich nájdete na stránke www.nepocujucipodnikatelia.sk.

Nepočujúcich podnikateľov podporených v tomto roku nájdete na mape na adrese: http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&t=h&hl=sk&msa=0&msid=204954567461932360333.00049e7194d1786b783f3&z=7.

Ďalšie informácie poskytne Oľga Shaw, programová koordinátorka Nadácie Pontis, tel..: 02/5710 8117, e-mail: olga.shaw@nadaciapontis.sk.< Späť