itretisektor | Právo,Aktuality
  • ***Príručka pre mimovládne neziskové organizácie o čerpaní fondov EÚ***

    Stiahnuť túto príručku si môžete v Tlačovej agentúre neziskového sektora.
 

Vyhľadávanie 2%

Kalendár

  • Žiadne udalosti.

Školská spoločnosť: Náhle prerušenie prevádzky materskej školy

itretisektor > Právo,Aktuality
Štvrtok, 27. 07. 2017

Kedy je riaditeľ materskej škôlky oprávnený zavrieť škôlku? Môže si určiť podmienky ako napr. ak klesne počet detí pod stanovenú hranicu? Môže zavrieť škôlku zo dňa na deň alebo musí dopredu informovať rodičov? Ide o materskú školu, ktorej zriaďovateľ nie je zriaďovateľom nijakej inej materskej školy.


Čítajte viac...

Školská spoločnosť: Predaj školských rovnošiat zriaďovateľom školy

itretisektor > Právo,Aktuality
Štvrtok, 27. 07. 2017

Zriaďovateľ školy, ktorým je obchodná spoločnosť, doteraz predával všetkým žiakom školskú rovnošatu, pričom ju predával s malým ziskom, keďže robí aj inú podnikateľskú činnosť. Predaj rovnošiat bol výlučne pre potreby školy. Môže predávať žiakom školskú rovnošatu aj po tom ako má činnosť - predaj tovaru vymazanú z obchodného registra?



Čítajte viac...

Zamestnávanie: Výpoveď daná počas PN

itretisektor > Právo,Aktuality
Štvrtok, 27. 07. 2017

Ako máme postupovať pri daní výpovede zamestnancovi, ktorý má zmluvu na dobu určitú a to do 31.07.2017? Problém je v tom, že tento zamestnanec je momentálne PN už štyri týždne a predpoklad je taký, že do 31.07.2017 už nenastúpi. Môžeme zamestnancovi poslať oznámenie o ukončení pracovného pomeru aj v priebehu PN alebo aký postup máme v tomto prípade zvoliť?


Čítajte viac...

Školská spoločnosť: Pracovné voľno zamestnanca pri kontinuálnom vzdelávaní

itretisektor > Právo,Aktuality
Streda, 19. 07. 2017
Zamestnanec sa prihlásil na kontinuálne (kreditové) vzdelávanie a na vykonanie prvej alebo druhej atestácie, ktoré nebolo v pláne kontinuálneho vzdelávania, resp. riaditeľ s ním nesúhlasí. Patrí alebo nepatrí tomuto zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v rozsahu 5 dní podľa § 54 ods.1 písm. a) zákona č.317/2009 Z.z.? 
Čítajte viac...

Združenia: Obmedzenie členskej základne

itretisektor > Právo,Aktuality
Streda, 19. 07. 2017

Nedochádza k diskriminácií, ak stanovy občianskeho združenia za účelom zastupovania hlavnej činnosti tohto združenia navonok, dávajú možnosť výkonu tejto činnosti len jednému členovi s tým, že ostatní členovia takúto možnosť nemajú? Ostatné kluby (potencionálni uchádzači o členstvo v združení), ktoré by taktiež chceli vykonávať túto činnosť, tak v zmysle stanov tohto združenia nemôžu byť prijaté za riadneho člena tohto združenia.

Podotýkame, že toto združenie je členom medzinárodného združenia zastrašujúceho komplexne výkon činnosti vo svete, ktorého stanovy zakazujú diskrimináciu.


Čítajte viac...

Športová spoločnosť: Zákony o vrcholných športových podujatiach

itretisektor > Právo,Aktuality
Streda, 12. 07. 2017

Príspevok analyzuje právne problematické aspekty zákonov o vrcholných športových podujatiach. Športové organizácie na vrcholnej úrovni často trvajú na prijímaní takýchto zákonov ako na podmienke priznania práv organizovať športové podujatie v danom štáte. Štáty tak akceptujú požiadavky športových organizácií a dotujú ich právnou silou a štátnou vynútiteľnosťou.


Čítajte viac...

Zamestnávanie: Účinnosť organizačnej zmeny a doručovanie výpovede z nadbytočnosti

itretisektor > Právo,Aktuality
Streda, 12. 07. 2017

Zamestnávateľ zmenou organizačnej štruktúry ruší pracovné miesto, zmena nastane v júli 2017 s účinnosťou od 01.09.2017. Zamestnávateľ má iné voľné pracovné miesto, ktoré zamestnankyni ponúkne. Môže zamestnávateľ ešte v júli, hneď po prijatí zmeny organizačnej štruktúry, oznámiť pracovníčke zmenu a v prípade odmietnutia voľného miesta jej dať výpoveď?


Čítajte viac...

Cirkevná spoločnosť: Spôsob preukazovania vykonávania pracovných činností pre cirkevné, rehoľné a charitatívne spoločenstvo

itretisektor > Právo,Aktuality
Štvrtok, 06. 07. 2017

Ako sa preukazuje vykonávanie pracovných činností pre cirkevné, rehoľné a charitatívne spoločenstvo, ktoré je predpokladom pre to, aby štát platil zdravotné poistenie za fyzickú osobu, ktorá takéto činnosti vykonáva?



Čítajte viac...