itretisektor | TS: FIM inšpiroval k zmene mladých v Mlynskej doline

TS: FIM inšpiroval k zmene mladých v Mlynskej doline

Ak chodíte každý deň spať unavený, lebo ste cez deň riešili problémy sveta, ktoré neviete ovplyvniť, potrebujete zmenu. Tú však musíte začať od seba.

Na štvrtom pokračovaní podujatia Fórum inšpiratívnych myšlienok, ktoré organizuje občianske združenie Manageria s podporou Nadácie Tatra banky, sa s 324 mladými ľuďmi o osobnú skúsenosť podelilo šesť osobností. O tom, ako veci meniť, hovoril zakladateľ Dobrého anjela Andrej Kiska, poradca ministra dopravy Marián Kolník, manažérka vzdelávacích projektov Janette Maziniová, tanečník Laci Strike, koučka vrcholových manažérov Kristin LaRonca Parpel a Dušan Ondrušek, ktorý bojuje za posilnenie demokratickej kultúry na Slovensku.

Človeka nemožno riadiť, iba viesť

Veci sa dajú meniť, ale veľmi ťažko. Ak má niekto v sebe takú predstavu, narazí na veľký problém a odpor. Jediné, čo môžeme, je meniť samých seba,“ odpovedal mladým Marián Kolník, ktorý má dvadsaťročné skúsenosti v oblasti manažmentu. V ekonómii sa podľa neho ľudia učia mylné poučky o zdrojoch. Často pri nich zabúdajú, že zdrojom každej energie v spoločnosti je človek. To všetko ostatné sú len prostriedky, či už finančné alebo technické. Aj preto by mali byť ľudia v práci, živote a firme vedení, nie riadení ako stroje.

Netreba sa báť, život máme pred sebou

Cieľom podujatia je pozrieť sa na tému z viacerých hľadísk. Kristin LaRonca Parpel zo svojich skúseností v koučingu hovorí, že ľudia menia veci veľa ráz až vtedy, keď zmena už horí: „Chýba im motivácia, nie sú šťastní alebo sa nudia. Treba sa vyvarovať situáciám, keď už človek vidí všetko čierne a nedá sa z toho dostať von.

Počas podujatia sa účastníci pýtali rečníkov priamo v panelovej diskusii alebo počas záverečných workshopov. Kedy by sa veci mali meniť? Dušan Ondrušek tvrdí, že každý z nás vie, kedy je preňho zmena potrebná: „V momente, keď človek dospeje k názoru, že ten moment prišiel, musí mať odvahu. Je však potrebné počúvať druhých a uvažovať o alternatívach, z ktorých si vyberie.

Rodina je základ

Fórum inšpiratívnych myšlienok otvorilo nielen otázku zmeny, ale aj hodnôt. Pre Laciho Strika je ňou momentálne rodina. „Biznis áno, jesť treba, ale nezabudnite, že sú aj oveľa dôležitejšie veci. Mladí by mali myslieť na rodinu, lebo rodina je najviac. Niekedy stačí povedať nie. Netreba sa za každú cenu presadzovať a brať každý kšeft, lebo peniaze nie sú všetko. V konečnom dôsledku sú to len papieriky.

Fórum inšpiratívnych myšlienok organizuje občianske združenie Manageria, ktoré prispieva k rozvoju študentov vysokých škôl a mladých ľudí na Slovensku. Cieľom združenia je, aby na významných pozíciách na Slovensku boli schopní a slušní ľudia. Viac o osobnostiach, ktoré na podujatí vystúpili, ako aj o ďalších aktivitách, sa dozviete na stránke www.inspirativnemyslienky.sk .

O organizátorovi

Manageria

je občianske združenie, ktoré prispieva k rozvoju študentov vysokých škôl a mladých ľudí. Cieľom združenia Manageria je, aby na významných pozíciách na Slovensku boli schopní a slušní ľudia. Od roku 2008 preto realizuje vzdelávacie projekty, umožňujúce nadštandardné spojenie akademickej pôdy so svetom manažérskej a podnikateľskej praxe. V priebehu troch rokov Manageria realizovala viac ako 200 podujatí pre študentov a manažérov.

Viac informácií: www.manageria.org

Nadácia Tatra banky – ideme za najlepšími

Nadácia Tatra banky je prestížna filantropická inštitúcia, ktorá prináša inšpiratívne okamihy a atraktívne príležitosti na zvyšovanie kvality vzdelania. Verí, že každý človek by mal dostať príležitosť rozvíjať svoje schopnosti a nadanie. Chce dávať šancu a pomáhať tým, ktorí majú záujem neustále sa zdokonaľovať a v živote niečo dosiahnuť. Podporí všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať a rozvíjať to, v čom sú dobrí. Aktivity Nadácie Tatra banky sa zameriavajú na oblasť podpory vzdelávania a umenia.

Viac informácií: www.nadaciatatrabanky.sk

Informácie pre médiá:

Lenka Tomanová

l.tomanova@inspirativnemyslienky.sk

0911 157 107


< Späť