itretisektor | TS: Pri Lucii stáli dobrí ľudia, dnes predáva vo svojej kaviarni
 • Registrácia do Zoznamu prijímateľov 2% na rok 2017

  Posledný deň uplynie 15.12.2016. Nepremeškajte šancu stať sa prijímateľom podielu zaplatenej dane. Viac info v políčku 2% z dane.
 • Ochrana osobných údajov

  O nevyhnutných opatreniach v rámci organizovania konferencie sa dočítate v prípadovej štúdii.
 • Zmeny v školskej legislatíve - schválené NRSR v prvom čítaní

  Stredné odborné školy pozor. V rámci prvého čítania bola schválená novela zákona o pedagogických zamestnancov a školského zákona. Zmeny sa týkajú SOŠ. Viac v spracovanej legislatívnej správe.
 

Vyhľadávanie 2%

Kalendár

 •  
  01.09. - 15.12.2016
  Registrácia do Zoznamu prijímateľov 2% na rok 2017
 • Po tomto termíne sa už dodatočne nedá zaregistrovať! 
  15.12. - 15.12.2016
  Posledný deň na registráciu do Zoznamu prijímateľov 2% na rok 2017
 •  
  31.12. - 31.12.2016
  Posledný deň na použitie financií z 2%, získaných na účet v roku 2015 (za rok 2014)
 • Notárskou komorou SR. 
  15.01. - 15.01.2017
  Zverejnenie Zoznamu prijímateľov 2% pre rok 2017
 • Finančným riaditeľstvom SR 
  31.01. - 31.01.2017
  Zverejnenie ročného prehľadu prijímateľov 2% za rok 2016
 •  
  31.05. - 31.05.2017
  Posledný deň na zverejnenie špecifikácie použitia financií z 2% v Obchodnom Vestníku u tých organizácií, ktoré v roku 2015 získali na účet z 2% viac ako 3320 €
 •  
  31.05. - 31.05.2017
  Posledný deň na zverejnenie špecifikácie použitia financií z 2% a auditu organizácie v Obchodnom Vestníku u tých organizácií, ktoré v roku 2015 získali z 2% viac ako 33000 €

TS: Pri Lucii stáli dobrí ľudia, dnes predáva vo svojej kaviarni

Lucia bola ako ostatné deti. Keď mala 1,5 roka, začala chodiť do jasieľ. Krátko po nástupe však Lucia prestala rozprávať a reagovať. Lekár skonštatoval, že Lucia má obojstrannú skoro hluchotu. Nepomohli jej ani zahraniční špecialisti. Lucia mala už v tom čase poškodený ušný nerv. Napriek svojmu hendikepu dnes obsluhuje vo svojej kaviarni U Šálky v Prievidzi, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku.

Lucia už ako trojročná nastúpila do Internátnej Materskej a Základnej školy v Kremnici. V škole sa jej darilo, po príchode domov však nechcela komunikovať posunkami, ale len hovorenou rečou. Hoci Lucka nepočuje, dohovorí sa. Aj preto pokračovala na normálnej strednej škole a vyučila sa za kaderníčku. Nebolo to vždy jednoduché, najmä pri slovných príkladoch, ktorým veľakrát nerozumela. Nepočujúci totiž majú problém s čítaním, písaním i s porozumením. Lucka sa kaderníctvu nevenuje, keďže sa u nej objavili kožné problémy.

Nepríjemné skúsenosti

Nepočujúca Lucia po škole tri roky pracovala ako operátorka kamerového systému na Mestskej polícii v Prievidzi. Napriek jej hendikepu ju kolektív prijal. Neskôr sa zamestnala ako organizačná pracovníčka na prípravách Deaf olympiády sluchovo postihnutých, ktorá skončila fiaskom. Nielen pre športovcov, ale aj pre zamestnancov. Už po mesiaci Lucii prestali vyplácať mzdu. Trpezlivo čakala, že sa všetko zmení, ale márne. Napokon zostala nielen bez práce, ale aj bez príjmu a skončila na úrade práce.

Sluchovo postihnutí ľudia sú jedna z najviac znevýhodnených skupín na trhu práce. Zamestnávatelia sa im často vyhýbajú pre nepočujúcich je to o to ťažšie, že sa nevedia vyznať v spleti zákonov, pretože majú problémy s čítaním a s porozumením. Lucia preto hľadala riešenie, ako sa postaví na vlastné nohy. Inšpirovali sa reportážou v Českej televízii, kde ju s mamou zaujal jedinečný projekt kaviarne, v ktorej pracujú nepočujúce čašníčky. Luciini rodičia sa rozhodli, že jej pomôžu zariadiť takýto netradičný typ kaviarne v Prievidzi. Komunikovať sa v nej bude prostredníctvom dotykových monitorov, na ktorých bude ponúkané menu, a tiež v posunkovom jazyku.

Dostala grant a pomohli aj ďalší

V čase, keď Lucia uvažovala o vlastnom biznise, sa dozvedela o Nadácii Pontis, ktorá prostredníctvom Nadačného fondu Telekom organizuje vzdelávacie kurzy Ako začať podnikať s možnosťou získať grant v programe Hľadáme ďalší zmysel - Pre podnikanie. Lucia sa napokon zúčastnila týždňového školenia v Tatrách, na ktorom získala informácie ako začať podnikať, dozvedela sa o ekonomicko-právnych záležitostiach pri zakladaní podnikania a o postupných krokoch na úradoch. Takisto si osvojila, ako si vypracovať podnikateľský zámer. Po úspešnom obhájení svojho projektu, ktorý bol zameraný na integráciu sluchovo postihnutých so zdravou komunitou, získala grant. Pre Luciu sa začalo nekonečné vybavovanie, ktoré sa však komplikovalo tým, že Lucia nemala priestor, kde by svoju kaviareň zriadila. Ešte minulý rok to vyzeralo tak, že s grantom sa zrejme bude musieť rozlúčiť. Na poslednú chvíľu sa jej však naskytol priestor v blízkosti centra Prievidze.

Vysnívaná kaviareň U šálky

Búranie a prerábanie, aspoň takto to spočiatku vyzeralo. Najprv bolo potrebné dorobiť toalety, sklad i celkový interiér kaviarne. Peniaze sa míňali neuveriteľnou rýchlosťou a tak okrem ďalšej podpory z nadácie a od rodičov bolo potrebné hľadať aj sponzorov. Tí našťastie pochopili, že v Luciinom projekte nejde len o ňu, ale aj o šancu pre ďalších sluchovo postihnutých, aby si vyskúšali, aké je to byť obsluhovať v chránenej dielni.

Lucia má v živote veľké šťastie. Stretla sa s Annou Králikovou, majsterkou zo Združenej strednej školy obchodu a služieb v Prievidzi, ktorá napríklad zaučila personál v novej kaviarni U šálky a naučila ho tiež miešať nápoje z čerstvého ovocia. Dievčatá sa tiež naučili pripravovať kvalitnú kávu, ku ktorej patrí nielen servis, ale aj zdobenie. Za to vďačia pánovi Cibuľovi, ktorý je profesionálny barman a barista, účastník svetových a domácich súťaží baristov, absolvent viacerých kurzov doma a v zahraničí a školiteľ kávy. Lucia bude vo svojej kaviarni ponúkať nielen kvalitné kávy, ale aj sypané čaje, domáce koláče, miešané nápoje z čerstvého ovocia.

Ide o netradičný a jediný projekt takéhoto typu na Slovensku. Lucia ním chce dať vedieť všetkým, že aj hendikepovaný človek (aj keď s pomocou druhých) môže niečo dokázať.

Súbory:

< Späť