itretisektor | TS: UNICEF s narastajúcimi číslami zintenzívňuje pomoc zameranú na detských utečencov a migrantov v Macedónsku, Srbsku a Chorvátsku
 • Metodika vzorov GDPR

  ekniznica.itretisektor.eu už pripravená pre vás! Spracujte si dokumentáciu GDPR sami alebo nás oslovte a spracujeme vám ju na mieru.
 • Vypracovanie výročnej správy - neziskové organizácie, nadácie, neinvestičné fondy

  Termín vypracovania určí najvyšší orgán týchto subjektov, najneskôr do 30.júna
 

Vyhľadávanie 2%

Kalendár

 • v prípade, že športová organizácia mala dve bezprostredne po sebe nasledujúce obdobia príjem zo štátneho rozpočtu viac ako 50.000 EUR ročne 
  30.06. - 30.06.2018
  Obsadenie funkcie kontrolóra - športová organizácia
 • Financie z daňových priznaní môžu chodiť na účty prijímateľom aj v iných dátumoch – v závislosti od toho, kedy má daňovník termín na podanie daňového priznania.  
  30.06. - 30.06.2018
  Prijímanie poukázaných 2% na účty prijímateľov
 • Ročná účtovná závierka musí byť overená audítorom a uložená vo verejnej časti registra účtovných závierok. 
  15.07. - 15.07.2018
  Uloženie ročnej účtovnej závierky - neziskové organizácie, nadácie, neinvestičné fondy.
 • Výročná správa sa ukladá do verejnej časti registra účtovných závierok. 
  15.07. - 15.07.2018
  Uloženie výročnej správy - neziskové organizácie, nadácie a neinvestičné fondy.
 • Povinnosť zverejniť a uložiť výročnú správu v registri účtovných závierok do 15 dní po prerokovaní najvyšším orgánom športovej organizácie, najneskôr do 31. júla nasledujúceho kalendárneho roka po skončení účtovného obdobia 
  31.07. - 31.07.2018
  Uloženie výročnej správy - športové organizácie
 • registrácia do zoznamu prijímateľov na základe splnených predpokladov 
  01.09. - 15.12.2018
  Osvedčenie splnenia podmienok na 2% dane
 • Povinnosť neziskových organizácií a neinvestičných fondov 
  31.03. - 31.03.2019
  Schválenie rozpočtu

TS: UNICEF s narastajúcimi číslami zintenzívňuje pomoc zameranú na detských utečencov a migrantov v Macedónsku, Srbsku a Chorvátsku

Desiatky tisíc migrujúcich ľudí našlo alternatívne trasy odkedy Maďarsko uzatvorilo minulý utorok svoje hranice so Srbskom. Po zónach priateľských k deťom v meste Gevgelija v Macedónsku a v Belegrade a v Preševe v Srbsku, preto UNICEF zriadil v Chorvátsku dve mobilné jednotky na ochranu detí a jednotku zdravotných expertov na pomoc približne 10 000 ženám a detským utečencom a migrantom, ktorí vstúpili do krajiny iba za posledný týždeň.

Popri miestach priateľských k deťom, kde sa deti môžu hrať, oddychovať a využiť psychologickú prvú pomoc, poskytuje UNICEF deťom aj kreatívne a rekreačné aktivity.

Mnohé z detí sú vyčerpané, zmätené a traumatizované po náročnej ceste cez niekoľko krajín. Niektoré majú vírusové infekcie a sú dehydrované. Potrebujú odpočinok, hry a čerstvé uvarené jedlo, vzhľadom k tomu, že niekoľko mesiacov jedli suchú stravu alebo jedlo z konzerv.

Vyslanec dobrej vôle UNICEF, Novak Djokovič, navštívil v stredu 23. septembra zónu priateľskú k deťom v Belehrade a stretol sa s niektorými z detských utečencov a migrantov, ktorí prechádzajú cez Srbsko na ceste do západnej Európy. Situácia detí ho veľmi dojala: „Tieto deti cestujú so svojimi rodinami celé dni, počas extrémnych horúčav, ale aj mokrých a chladných nocí. Sú fyzicky vyčerpané a po psychickej stránke traumatizované". „Priestory, ktoré pre ne zriadil UNICEF, im dávajú bezpečné miesto na odpočinok, hru a vďaka kvalifikovaným odborníkom aj psychosociálnu podporu," dodal Djokovič.

V Chorvátsku UNICEF a jeho partneri poskytujú humanitárne služby v dedine Opatovac na hranici so Srbskom a iných záchytných centrách, kam od minulého utorka prichádza denne v priemere 5 000 ľudí. UNICEF vybudoval miesta priateľské k deťom, kde sú k dispozícii detské plienky, fľaše s vodou a informácie o kojení. UNICEF tiež rozdal letáky, aby varoval tých, ktorí prichádzajú do Chorvátska, o nebezpečenstve nášľapných mín v pohraničných oblastiach, ktoré tu ostali od vojny na Balkáne v 90. rokoch.

Iba malé množstvo z utečencov prechádzajúcich Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko, Chorvátskom a Srbskom tu požiadajú o azyl. Namiesto toho pokračujú vo svojej ceste autobusom alebo vlakom s cieľom dostať sa do západnej alebo severnej Európy. Väčšina uteká pred násilím v Sýrii, Iraku a Afganistane.

Chorvátsko je jednou z posledných krajín, ktorá zaznamenala náhly nárast počtu utečencov a migrantov hľadajúcich bezpečný prechod do západnej a severnej Európy. V Bývalej juhoslovanskej republike Macedónsko sa na hranici v Gevgelija zaregistrovalo od júna tohto roku približne 90 000 ľudí, z toho jednu tretinu predstavujú ženy a deti. V Srbsku bolo za rovnaké obdobie registrovaných 108 000 ľudí, ktorí prekročili hranicu v meste Preševo. Odhaduje sa, že skutočné čísla môžu byť až dvojnásobne vyššie, keďže mnohí prejdú oboma krajinami bez registrácie.

Deti predstavujú štvrtinu doposiaľ všetkých tohtoročných žiadateľov o azyl v Európe. Podľa posledných dostupných údajov Eurostatu hľadalo v Európskej Únii azyl za prvých sedem mesiacov roku 2015 celkovo 133 000 detí, čo predstavuje nárast o takmer 80 percent od roku 2014.

UNICEF Slovensko aktuálne zbiera prostriedky pre sýrskych utečencov. Prispieť je možné na čísle účtu:
IBAN: SK46 0200 0000 0035 5779 6353 (VÚB)
Variabilný symbol: 1503
alebo online: www.unicef.sk/syria


www.unicef.sk, 28.09.2015


< Späť