itretisektor | TS: Slováci pomohli vyzbierať darčeky pre deti do Afriky
 • Nárok na 2% a nedodržanie termínu na zverejnenie špecifikácie

  Viac v spracovanej prípadovej štúdii.
 • Účasť žiaka oslobodeného z telesnej výchovy na lyžiarskom výcviku

  Môže sa žiak oslobodený od predmetu telesná výchova zúčastniť lyžiarskeho kurzu? Odpoveď môžete nájsť v spracovanej prípadovej štúdii.
 • Registrácia do Zoznamu prijímateľov 2% na rok 2017

  Posledný deň uplynie 15.12.2016. Nepremeškajte šancu stať sa prijímateľom podielu zaplatenej dane. Viac info v políčku 2% z dane.
 

Vyhľadávanie 2%

Kalendár

 •  
  01.09. - 15.12.2016
  Registrácia do Zoznamu prijímateľov 2% na rok 2017
 • Po tomto termíne sa už dodatočne nedá zaregistrovať! 
  15.12. - 15.12.2016
  Posledný deň na registráciu do Zoznamu prijímateľov 2% na rok 2017
 •  
  31.12. - 31.12.2016
  Posledný deň na použitie financií z 2%, získaných na účet v roku 2015 (za rok 2014)
 • Notárskou komorou SR. 
  15.01. - 15.01.2017
  Zverejnenie Zoznamu prijímateľov 2% pre rok 2017
 • Finančným riaditeľstvom SR 
  31.01. - 31.01.2017
  Zverejnenie ročného prehľadu prijímateľov 2% za rok 2016
 •  
  31.05. - 31.05.2017
  Posledný deň na zverejnenie špecifikácie použitia financií z 2% v Obchodnom Vestníku u tých organizácií, ktoré v roku 2015 získali na účet z 2% viac ako 3320 €
 •  
  31.05. - 31.05.2017
  Posledný deň na zverejnenie špecifikácie použitia financií z 2% a auditu organizácie v Obchodnom Vestníku u tých organizácií, ktoré v roku 2015 získali z 2% viac ako 33000 €

TS: Slováci pomohli vyzbierať darčeky pre deti do Afriky

Návštevníci bratislavských nákupných centier vyzbierali spoločne 627,25 eur na zakúpenie životne dôležitých darčekov pre deti v chudobných krajinách. Sami pri tom rozhodli, aké komodity UNICEF deťom v núdzi doručí. Ochotní darcovia mali najväčší záujem o zabezpečenie vakcín proti smrteľným ochoreniam, ktorým sa dá účinne predchádzať, ako aj špeciálnych moskytiér, ktoré zabraňujú prenosu malárie. So zámerom podporiť túto akciu sa členmi tímu UNICEF stali na chvíľu aj moderátori Martin „Pyco“ Rausch a Lenka Šóošová a herečky Lucia Siposová a Kristína Svarinská. Špeciálnou úlohou pomohol aj dobrovoľník pochádzajúci zo Somálska, ktorý sa premenil na originálneho Santa Clausa.

Dokopy päťhodinové zbieranie dobrovoľných príspevkov, ktoré UNICEF zorganizoval v uplynulých dňoch v nákupných centrách Central a Avion Shopping Park, prinesie šťastie stovkám detí v krajinách, kam Vianoce bežne neprichádzajú. Vďaka ochotným darcom poputuje do týchto, prevažne afrických krajín, spolu 2354 darčekov, ktoré majú silu zmeniť, či dokonca zachrániť život dieťaťa.

Netradičnú zbierku v rámci projektu UNICEF Darček pre život prišli podporiť aj známe osobnosti. Aj vďaka ich plnému nasadeniu sa mohli okoloidúci dozvedieť o jednotlivých možnostiach pomoci a na základe toho sa sami rozhodnúť, na aký darček pre deti prispejú. „Ochotní ľudia mohli u nás prispieť na zakúpenie napríklad vakcín proti závažným detským chorobám, moskytiéry, ktorá ochráni celú rodinu pred malarickými komármi či zošitov a ceruziek, vďaka čomu budú môcť deti v chudobných krajinách pracovať na svojom vzdelaní,“ povedal za všetkých Martin „Pyco“ Rausch, ktorý je zároveň Vyslancom dobrej vôle UNICEF.

Darcovia si zároveň odniesli aj originálny certifikát s konkrétnou informáciou, na aký darček pre deti prispeli. Certifikát obsahuje taktiež presnú sumu, ktorú darca na zaobstaranie konkrétnej komodity venoval. Na základe množstva vydaných certifikátov a dodaného výťažku zbierky UNICEF vyskladní presný počet darčekov pre život. Tie celosvetový detský fond následne doručí prostredníctvom svojej siete špecialistov a terénnych pracovníkov tam, kde realizuje svoje programy a kde na ne deti najviac čakajú.

Tí, ktorí sa nestretli s tímom UNICEF osobne, majú šancu prispieť aj naďalej. Darček pre život deťom v núdzi je možné poslať aj jednoduchým spôsobom cez internet, prostredníctvom stránky www.unicef.sk/darcek-pre-zivot/. Záujemcovia tu nájdu aj presný popis všetkých 15 komodít, na zakúpenie ktorých je možné prispieť.

Zbierka v nákupných centrách prebehla v troch častiach, v dňoch 16., 17. a 19. decembra. Partnermi benefičného projektu UNICEF Darček pre život boli bratislavské obchodné centrá Central a Avion Shopping Park.

V prípade záujmu o bližšie informácie sa môžete s dôverou obrátiť na kanceláriu UNICEF Slovensko:

Tomáš Turčan, komunikačný manažér, media@unicef.sk, 0903 434 484, 02-5292-5919, sekretariát: 02-5296-5082

Detský fond UNICEF je financovaný z čisto dobrovoľných príspevkov a jeho poslaním je konkrétna a efektívna pomoc najviac ohrozeným a najzraniteľnejším deťom kdekoľvek vo svete.

Zaisťujeme zdravie a výživu detí, preventívne programy, núdzové dodávky liekov, vakcíny do rozvojových krajín, pitnú vodu, sanitáciu, základné vzdelanie, ochranu detí pred násilím, vykorisťovaním a AIDS. Propagujeme a ochraňujeme práva detí na celom svete, dohliadame na ich dodržiavanie v zmysle Dohovoru o právach dieťaťa a pomáhame deťom v núdzi prežiť a rozvíjať sa, od raného detstva cez obdobie dospievania.

Detský fond UNICEF bol založený v roku 1946 a dnes pomáha deťom v núdzi vo viac ako 150 krajinách a teritóriách sveta. Formálne patrí medzi agentúry OSN, ale nie je financovaný z fondov OSN, ani nemá pridelenú pevnú rozpočtovú položku zo štátneho rozpočtu. UNICEF je financovaný z čisto dobrovoľných príspevkov jednotlivcov a firiem a globálne až 93% používa priamo na programy pomoci deťom, 4% tvoria administratívne a 3% programové náklady.

Slovenský výbor pre UNICEF je autonómnou slovenskou mimovládnou organizáciou, ktorá je s Detským fondom UNICEF spojená akreditačnou dohodou. Našim poslaním je zbierať financie pre Detský fond UNICEF na pomoc deťom v núdzi. Usilujeme tiež o implementáciu Dohovoru o právach dieťaťa na Slovensku – advokačnou činnosťou, iniciatívou Baby Friendly Hospital, projektom Linka detskej istoty a školskými vzdelávacími programami. www.unicef.sk   / www.priateliadeti.sk< Späť