itretisektor | TS: Vymývanie mozgu v Galérii Abilympiáda
 • *** Podmienky pre vydanie školského poriadku***

  O tom, aké sú podmienky pre vydanie školského poriadku a aký obsah má mať, si môžete prečítať v spracovanej prípadovej štúdii.
 

Vyhľadávanie 2%

Kalendár

 • Financie z daňových priznaní môžu chodiť na účty prijímateľom aj v iných dátumoch – v závislosti od toho, kedy má daňovník termín na podanie daňového priznania.  
  30.06. - 30.06.2017
  Termín na prijatie poukázaných financií na účty prijímateľov od tých, ktorí podali do 31.03.2017 daňové priznania
 •  
  31.07. - 31.07.2017
  Termín na prijatie poukázaných financií na účty prijímateľov od zamestnancov

TS: Vymývanie mozgu v Galérii Abilympiáda

V unikátnej prešovskej bezbariérovej Galérii Abilympiáda môžete do konca roka 2013 vidieť mnoho podôb vymývania mozgu. Túto tému uchopilo 298 karikaturistov z 51 krajín sveta v rámci aktuálneho 3. ročníka projektu Kýchanie mozgu. Vyše 1200 kresieb vyžaruje svieži humor, no z niektorých aj mrazí...

Kýchanie mozgu je súťažnou prehliadkou kresleného humoru. Medzinárodná odborná porota vyberá každý rok 3 najlepšie diela, ktorých autori získajú okrem prestíže aj finančnú odmenu. Téma roka 2014, vymývanie mozgu, predstavuje rôzne podoby snahy manipulácie zo strany médií, politikov, atď. Kresby pochádzajú aj z neslobodných krajín, kde vládne diktatúra. Obzvlášť tieto nútia človeka zamyslieť sa nad hodnotou slobody a nutnosti pre ňu niečo obetovať.

Autorom a koordinátorom tohto medzinárodného projektu je prešovčan, Peter Rázus, z organizácie PRERAG. Myšlienku projektu a jeho názov vysvetľuje nasledovne: „Kýchanie mozgu je reakcia uvoľňujúca fantáziu grotesky v ktorej sa stretávajú, ale aj míňajú ideály antickej dokonalosti s dezilúziou zdravia jednotlivca i spoločnosti . Diagnóza je potvrdená a recept na zlepšenie zdravotného stavu posielali autori z celej planéty . Sugestívne pohľady do zrkadla ktoré zobrazujú absurditu životných situácií spôsobené deformáciou myslenia, protikladom ideálov a ilúzií . Neozýva sa búrlivý smiech, ale po prehliadke výstavy dochádza ku katarzii organizmu a pokušeniu opäť kýchnuť mozgom.

Karikatúry sú umiestnené, aj vzhľadom na ich veľký počet, na viacerých miestach v Prešove. Časť z nich je momentálne inštalovaná aj v prešovskej bezbariérovej Galérii Abilympiáda. Ďalšie informácie o projekte aj fotografie kresieb nájdete na webe: http://cartooneast.com/. Projekt sa realizuje s podporou Ministerstva kultúry SR a Medzinárodného Višegrádskeho fondu.

Pripomíname, že výstava pod názvom „Vymývanie mozgu“ potrvá Galérii Abilympiáda do konca roka 2013. Vstup je bezplatný. Galéria sídli v Prešove, na Masarykovej ul. 20 v areáli bývalých Vojenských kasární Zápotockého. Vjazd do areálu je z ulice Dostojevského. Ďalšie informácie získate na webe – www.zompresov.sk. Srdečne Vás pozývame zasmiať sa a určite aj zamyslieť...


< Späť