itretisektor | TS: Akú majú ľudia moc v peňaženkách? Aj o tom bude Týždeň zodpovedného podnikania

TS: Akú majú ľudia moc v peňaženkách? Aj o tom bude Týždeň zodpovedného podnikania

Biznis trocha inak a produkty, ktoré prinášajú viac ako len uspokojenie potrieb zákazníkov. Aj na to sa snaží upozorniť Týždeň zodpovedného podnikania, ktorý sa uskutoční od 19. do 23. mája v Bratislave. Budú ho sprevádzať rôzne diskusie, premietanie filmov. Slovensko navštívi aj Vincent Stanley z americkej spoločnosti Patagonia, ktorá vyrába outdoorové oblečenie a nebojí sa zákazníkom hovoriť, aby nakupovali menej.

Vyzývať zákazníkov, aby nakupovali menej, chce od firmy odvahu. Po tom, čo spoločnosť Patagonia uverejnila v roku 2011 v New York Times inzerát: Nekupujte túto bundu, ostali mnohí prekvapení. Aj v rokoch hospodárskej krízy zaznamenala nárast. Vyplatilo sa jej, že voči zákazníkom komunikovala zodpovedne a nabádala ľudí, aby nakupovali od kohokoľvek, ale rozumne. Nakupovanie v rozvinutých krajinách slúži ako forma zábavy. Neprináša však uspokojenie, ale ničí prírodu okolo nás.

„Vyrábame veci tak, aby druhým dlho slúžili a našich zákazníkov nabádame, aby od nás nekupovali to, čo nepotrebujú,“ hovorí Vincent Stanley, viceprezident pre marketing zo spoločnosti Patagonia, ktorý už vo štvrtok 22. mája vystúpi v Starej tržnici v Bratislave počas najväčšej medzinárodnej konferencie o zodpovednom podnikaní v strednej a juhovýchodnej Európe. CEE CSR Summit organizuje Nadácia Pontis a Business Leaders Forum. Počas neho sa predstaví viac ako 20 zaujímavých odborníkov zo 6 krajín, ktorí sa venujú zodpovednému podnikaniu a presadzujú biznis, ktorý nesleduje primárne len zisk, ale zameriava sa na zákazníkov a okolité prostredie.

Stará tržnica sa vo štvrtok popoludní otvorí aj verejnosti. Ľudia si budú môcť vyskúšať testovaciu jazdu v elektromobile a naučiť sa, ako úsporne jazdiť. V sanitke Krajiny záchrancov sa budú môcť učiť podávať základy prvej pomoci. Vo vnútri si pomocou špeciálnej aplikácie na tablete môžu dať do poriadku svoj rodinný rozpočet a tí odvážnejší si dokonca budú môcť vyrobiť z odpadu originálny šperk. To všetko počas Trhoviska riešení, ktoré prinesie tie najlepšie projekty v oblasti zodpovedného podnikania.

Akú moc majú ľudia ako spotrebitelia a zákazníci v peňaženkách? Môže sa aj vďaka našim malým každodenným rozhodnutiam zmeniť svet k lepšiemu? Aj o tom budú môcť ľudia diskutovať počas celého týždňa v Bratislave. V utorok 20. mája sa v Kontakte bude hovoriť napríklad o zdieľaní auta či gauča s druhými. Požičiavanie vecí vedie k úspore peňazí, dodatočnému zárobku, znižovaniu odpadov a v neposlednom rade je to výborný spôsob, ako spoznať aktívnych, a teda často veľmi zaujímavých ľudí.

O tom, či slovenským, poľským či českým zákazníkom záleží iba na cene, alebo sa máme čo v spotrebiteľskej uvedomelosti učiť od Britov, sa bude debatovať v stredu 21. mája v Kontakte. Ľudia sa dozvedia aj konkrétne rady, ako žiť tak, aby naše správanie čo najmenej škodilo okoliu a životnému prostrediu. Každá kríza je veľkým darom a šancou poučiť sa z nej a hľadať nové riešenia. Na Slovensku napríklad ešte stále nevyužívame potenciál zamestnanosti a ziskov zo zhodnocovania odpadov – zatiaľ čo susedné Rakúsko využíva až 60% odpadov, Slovensko necelých 10%. Aj o tom sa bude hovoriť v diskusii Malými krokmi k veľkej zmene.

O zbytočnom vyhadzovaní jedla do koša a o tom, ako ho radšej premeniť na pomoc ľuďom v núdzi, sa bude hovoriť v Martinuse v piatok 23. mája. Na diskusii nebude chýbať ani Lukáš Zajac, ktorý bude hovoriť o tom, ako sa na Islande dokázal prestravovať z dobrého jedla z odpadkov.


www.nadaciapontis.sk, 19.05.2014


< Späť