itretisektor | TS: Deti spod Tatier vytvorili nový náučný chodník

TS: Deti spod Tatier vytvorili nový náučný chodník

Medzi Svitom a Mengusovcami pribudol v týchto dňoch nový Náučný chodník Kimbiark dlhý 13 kilometrov. Vďaka nemu sa návštevníci tohto kraja dozvedia viac o miestnej faune a flóre. Náučný chodník je výsledkom práce žiakov Základnej školy Komenského vo Svite, ktorí projekt realizovali vďaka finančnej podpore Nadácie Poštovej banky.

Chodník patrí vďaka svojim autorom k výnimočným turistickým prechádzkam. Navrhli a pomohli ho totiž zrealizovať žiaci základnej školy v spolupráci s Urbárom Mengusovce v rámci medzinárodného projektu Comenius.

V šiestich európskych krajinách sa tak budú môcť turisti bližšie zoznámiť s faunou, flórou a geologickými útvarmi vo vybraných lokalitách.

Slovenský náučný chodník Kimbiark začína pri základnej škole, pokračuje historickou časťou mesta Svit do Podskalky a cez vrch Bôrik vedie do Mengusoviec a späť. Netradičný názov chodníka Kimbiark si deti nevybrali náhodou. Ide o ľudový názov vrchu medzi Mengusovcami a Svitom, ktorý turisti poznajú ako Bôrik.

Slávnostné otvorenie chodníka prebehne vo štvrtok 3. júla 2014 o 14,00 hod pri kostole Pod Skalkou. Už o 9,00 hod sa však na ňom stretnú prví turisti. Pochod začne pred ZŠ Komenského vo Svite.

Chodník lemuje dvanásť informačných tabúľ:

Tabuľa č.1 - pri ZŠ venovaná projektu Comenius

Tabuľa č.2 – Červená kolónia- Baťova architektúra mesta Svit

Tabuľa č. 3 – archeologické nálezisko

Tabuľa č. 4 – Panoráma Vysokých Tatier

Tabuľa č. 5 – Panoráma Nízkych Tatier

Tabuľa č. 6 – Fauna

Tabuľa č. 7 – Flóra

Tabuľa č. 8 – Geológia

Tabuľa č. 9 – Dendrológia

Tabuľa č. 10 – Divadlo

Tabuľa č. 11 – Mengusovce

Tabuľa č. 12 – Rešpektujme prírodu

Výrobu a osadenie desiatich tabúľ finančne zabezpečila Nadácia Poštovej banky. „Nápad detí vylepšiť svoj región nielen pre seba, ale i jeho návštevníkov, sa nám veľmi páčil. Vďaka nemu tak máme všetci možnosť lepšie spoznať krásy a zaujímavosti podtatranského regiónu,“ uviedol Igor Barát z Nadácie Poštovej banky.

Deti spolupracovali pri výrobe herbára, loga projektu, 3D mapy, ale prispeli aj vlastnými tematickými básňami.

Projekt Comenius mal pomôcť žiakom lepšie pochopiť rozdiely, ale i podobnosť medzi zúčastnenými šiestimi európskymi krajinami - Belgicka, Francúzska, Poľska, Rumunska, Slovenska a Španielska. Hlavným cieľom spolupráce medzi školami bolo vytvorenie náučných turistických chodníkov s popisom miestnej fauny, flóry, geológie, ako i významných miest v blízkom okolí.

Žiaci mali príležitosť komunikovať s deťmi z ostatných krajín v angličtine, ktorá bola pracovným jazykom. Vďaka tomuto projektu bližšie spoznali nielen prírodu vo svojom okolí, ale veľa sa dozvedeli aj o prírode, ktorá obklopuje ich rovesníkov v iných častiach Európy,“ hovorí Anna Cogáňová, riaditeľka ZŠ Komenského vo Svite.

Kontakt pre doplňujúce informácie:

Lenka Lendacká, hovorkyňa, 0910 511 452, lenka.lendacka@pabk.sk< Späť