itretisektor | TS: Kresťanov do komunálnych volieb školili profesionálni lektori

TS: Kresťanov do komunálnych volieb školili profesionálni lektori

Iniciátori projektu Kresťan v politike pripravili pre záujemcov šesťdňový Letný kemp v prostredí Nízkych Tatier v Kráľovej Lehote. „Cieľom kempu bolo pripraviť praktizujúcich kresťanov na kandidovanie do komunálnej politiky. Stretávame sa s tým, že veľa ľudí má strach, alebo sa na to cítia sami. Práve ich sme chceli povzbudiť, aby objavili svoj skrytý potenciál, pretože to, ako bude naše mesto vyzerať, závisí práve od ľudí, ktorí sedia na starostovských a poslaneckých stoličkách,“ povedal koordinátor Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM) pre západné a stredné Slovensko Eduard Filo.

Týždenný program bol navrhnutý do prostredia fiktívneho mesta Pravyslava, ktoré zápasilo s rovnakými problémami, ako slovenské mestá a dediny – s nedostatkom financií a práce, s rómskou otázkou, bezpečnosťou obyvateľov a ochranou životného prostredia. Kandidáti prípravu kampaní konzultovali s lektorom politického marketingu Michalom Novotom, ktorý príbeh mesta Pravyslava sám vymyslel. „Kľúčové posolstvo, ktoré som sa im snažil odovzdať spočíva v tom, že voličov ani tak nezaujíma, ako veľa toho vedia, koľko toho majú za sebou, ale skôr to, či sa zaujímajú o voliča,“ povedal Novota.

Bývalá hovorkyňa starostu Starého Mesta v Bratislave Veronika Remišová naučila kandidátov správne argumentovať a zároveň neuspať poslucháča. „Rečníkom sa človek nerodí, dobrým rečníkom sa človek stáva. Každý z vás môže byť ďalším Cicerom, stačí sa precízne pripraviť, urobiť dobrý rešerš a trénovať si svoje rečnícke výstupy pred zrkadlom. Na všetko je potrebná prax a opakovanie,“ povedala absolventa Univerzity v Cambridge Remišová.

Dôležitosť originálnych sloganov zvýraznila bývalá hovorkyňa mesta Košice a PR manažérka KDH Lucia Mihoková, ktorá účastníkom pomohla vymyslieť pútavé slovné hračky do ich kampane. Lektorský tím tvorilo spolu desať ľudí s bohatými skúsenosťami z praxe, medzi nimi aj Ivan Rončák z Transparency International Slovensko, poslanec NR SR Richard Vašečka, generálny sekretár KDMS Radovan Gondžúr, riaditeľ televízie Lux Ján Buc a misionár z Holandska Ad de Bruin.

Letný kemp zjednotil rôzne vekové skupiny, denominácie, politické strany, nezávislých kandidátov, skúsených, či začiatočníkov. Jeho jedinečnosť ocenili nielen účastníci, ale aj partneri projektu Nadácia Konrada Adenauera a Fórum kresťanských inštitúcií (FKI). „Teším sa, že som mala príležitosť stretnúť sa s takým rôznorodým spektrom ľudí. Od začiatku bolo našou srdcovou záležitosťou spojiť kresťanov napriek politickým spektrom nielen na štyri roky, ale skúsiť priniesť Slovensku väčšiu a krajšiu spoločnú víziu v Božom svetle,“ povedala predsedníčka FKI Katarína Hulmanová. Podľa slov účastníka Radoslava Kizeka je Letný kemp nádejou pre zmenu v politike. „Doteraz som videl medzi kresťanmi v politike nejednotu. Napriek tomu, že sú tu ľudia z rôznych politických strán, je tu obrovský priestor na spoluprácu, čo mi zároveň dáva novú nádej, že nad touto krajinou môže zavládnuť duch nádeje na zmenu,“ povedal Kizek.

Podľa slov organizátorov Letný kemp prekročil hranice ich očakávaní. „Nakoľko Letný kemp Kresťan v politike bol na Slovensku prvý svojho druhu, nevedeli sme s určitosťou predvídať, aké budú reakcie. Teraz vieme, že tento projekt má perspektívu. Napriek rozdielnosti medzi účastníkmi vládla na konci kempu jednotná rodinná atmosféra s túžbou prinášať spoločne hodnoty kresťanstva do spoločnosti,“ povedal Filo.

Iniciátori projektu naďalej pokračujú v jeho rozširovaní. Od septembra pripravujú ročnú Školu Kresťan v politike. Počas ôsmych víkendov si účastníci osvoja základy politológie, práva, makroekonómie, politického marketingu, aj to, ako spojiť rodinu s prácou a službou. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 10. augusta 2014 na stránke www.krestanvpolitike.sk.

Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže sa už viac ako dvadsať rokov venuje systematickej a pravidelnej práci s mládežou. Zameriava sa na duchovné formovanie a neformálne vzdelávanie svojich členov prostredníctvom animátorských škôl. K aktuálnym projektom združenia patrí kampaň Adoptuj si politika, evanjelizačný projekt Godzone či nový projekt sieťovania Lifenet.


www.zksm.sk, 16.07.2014


< Späť