itretisektor | TS: Inovatívna kampaň ako prevencia obchodovania s ľuďmi

TS: Inovatívna kampaň ako prevencia obchodovania s ľuďmi

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (ďalej len „Ministerstvo“) prišlo s novou taktikou v prevencii obchodovania s ľuďmi. Riziká takejto kriminality zverejnilo cez fiktívnu stránku www.superzarobok.sk, ktorá láka na lukratívne zárobky v zahraničí.

Podľa vyjadrení ministra vnútra, Roberta Kaliňáka je stránka pochybná, ale napriek tomu sa na ňu za päť dní zaregistrovalo 2 200 ľudí, ktorí boli ochotní podstúpiť určité ďalšie procesy, pričom nevedeli, do čoho presne idú a akému veľkému riziku sa vystavujú.

Ministerstvo v spolupráci s neziskovou organizáciou Brániť sa oplatí kampaň, ktorá má poukázať na riziká obchodovania s ľuďmi pripravilo projekt, kde si doslova povedali, že sa zahrajú na pár dní na podvodníkov. Falošná stránka bola spustená v nedeľu 8. marca. Obsahovala pracovné ponuky v Španielsku, Anglicku, Rakúsku a Nemecku s platmi od dvetisíc do tritisíc eur.

Internetová stránka bola propagovaná prostredníctvom Facebooku a zasiahla 700-tisíc ľudí. Do dnešného dňa ju navštívilo 40-tisíc ľudí.

Po registrácii na falošnú stránku dostali ľudia informáciu o tom, čo sa mohlo stať v prípade ak by boli za ponukami skutoční podvodníci. Našli si tiež odkaz na portál www.novodobiotroci.sk, ktorý varuje pred rizikami práce v zahraničí. Taktiež je potrebné ľuďom zdôrazniť, že súčasnosti existuje národná linka na pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi, veci sa dajú overiť aj cez úrady práce.

Zástupca občianskeho združenia Brániť sa oplatí, Pavol Hapák upozorňuje, že najviac ohrozenými sú osoby so základným vzdelaním a zo sociálne slabších skupín. Priemerná obeť je slobodná žena od 18 do 30 z východného Slovenska. Najčastejšia forma obchodovania je stále sexuálne zneužívanie.


Zdroj: TASR

Spracovala: Michaela Uhrinová, 12.3. 2015


< Späť