itretisektor | TS: Nepál zasiahlo ďalšie zemetrasenie – UNICEF je na mieste od začiatku a pomáha naďalej

TS: Nepál zasiahlo ďalšie zemetrasenie – UNICEF je na mieste od začiatku a pomáha naďalej

UNICEF pôsobí v Nepále už viac ako 4 desaťročia a deťom v tejto krajine pomáha v rámci dlhodobých programov. To nám umožnilo okamžite a efektívne zareagovať aj na zemetrasenie, ktoré zasiahlo Nepál 25.apríla tohto roku. K dnešnému dňu prišlo o život v dôsledku otrasov už viac ako 8 tisíc ľudí vrátane detí a ďalších takmer 18 tisíc je zranených.

Počas prvých dní po zemetrasení sme dodali 80 ton humanitárnych potrieb vrátane stanov, prikrývok, vysoko nutričnej potravy, pitnej vody, hygienických potrieb, liekov, zdravotníckeho materiálu, školských pomôcok, vakcín a ďalších život zachraňujúcich zásob, aby sme pomohli 1,7 miliónu ohrozených detí.

Ďalších viac ako 40 ton sme dodali len pred pár dňami a v našom úsilí neustále pokračujeme, pretože deti sú stále v obrovskom ohrození. Len pred pár dňami postihol Nepál ďalší silný otras. Deti sú traumatizované, zranené a vystrašené, stratili svoje domovy a najbližších. Náš kolega Kent Page bol v čase tohto zemetrasenia spolu s inžiniermi v jednej zo škôl, kde kontrolovali stav budovy. „Zemetrasenie bolo šialené, nič také som nikdy predtým nezažil,“ hovorí.

Zároveň s akútnou humanitárnou pomocou zabezpečujeme aj dlhodobé, permanentné riešenia, ktoré pomôžu zlepšiť prístup k pitnej vode a sanitácii, zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu a ochrane detí.

UNICEF pomáha v rámci humanitárnych kríz už takmer 70 rokov. Podarilo sa nám zachrániť milióny detských životov a urobiť zásadné zmeny. Nedokázali by sme to však bez našich prispievateľov. Podporiť prácu UNICEF v Nepále a umožniť nám tak dostať sa k ešte väčšiemu počtu detí je možné prostredníctvom našej stránky alebo priamo na číslo účtu.

ONLINE príspevok – www.unicef.sk/nepal
Číslo účtu – 26297 26297 / 1100 (Tatra banka, a.s.)
Variabilný symbol – 0215

* * *

Detský fond UNICEF je financovaný výlučne prostredníctvom dobrovoľných príspevkov a jeho poslaním je konkrétna a efektívna pomoc najviac ohrozeným a najzraniteľnejším deťom kdekoľvek vo svete.

Zaisťujeme zdravie a výživu detí, preventívne programy, núdzové dodávky liekov, vakcíny do rozvojových krajín, pitnú vodu, sanitáciu, základné vzdelanie, ochranu detí pred násilím, vykorisťovaním a AIDS. Propagujeme a ochraňujeme práva detí na celom svete, dohliadame na ich dodržiavanie v zmysle Dohovoru o právach dieťaťa a pomáhame deťom v núdzi prežiť a rozvíjať sa, od raného detstva cez obdobie dospievania.

Detský fond UNICEF bol založený v roku 1946 a dnes pomáha deťom v núdzi vo viac ako 190 krajinách a teritóriách sveta. Formálne patrí medzi agentúry OSN, ale nie je financovaný z fondov OSN, ani nemá pridelenú pevnú rozpočtovú položku zo štátneho rozpočtu. UNICEF je financovaný z čisto dobrovoľných príspevkov jednotlivcov a firiem a globálne až 93% používa priamo na programy pomoci deťom, 4% tvoria administratívne a 3% programové náklady.

Slovenský výbor pre UNICEF je autonómnou slovenskou mimovládnou organizáciou, ktorá je s Detským fondom UNICEF spojená akreditačnou dohodou. Našim poslaním je zbierať financie pre Detský fond UNICEF na pomoc deťom v núdzi. Usilujeme tiež o implementáciu Dohovoru o právach dieťaťa na Slovensku – advokačnou činnosťou, iniciatívou Baby Friendly Hospital, projektom Linka detskej istoty a školskými vzdelávacími programami. www.unicef.sk / www.priateliadeti.sk


www.unicef.sk, 15.05.2015


< Späť