itretisektor | TANS: Charitatívna lotéria a najnovšie stanoviská LOTKA a TIPOS a.s.
 • ** Stupavská konferencia 2019**

  17-18 októbra v Novej Cvernovke v Bratislave
 • Stravovanie v súkromných školách inak ako v štátnych

  V inštitúte Školská spoločnosť je zverejnený odborný článok, ktorý sa zaoberá možnosťou uplatnenia iných postupov stravovania v súkromných školách ako v štátnych zariadeniach.
 

Vyhľadávanie 2%

Kalendár

 •  
  01.01. - 31.12.2019
  Od 1.1.2019 zapisovať údaje do registra MNO v rozsahu podľa zákona o registri MNO
 •  
  01.09. - 15.12.2019
  od 1. septembra do 15. decembra je možné zabezpečiť notárske osvedčenie splnenia podmienok na prijatie 2%
 •  
  01.11. - 31.12.2019
  Zápis údajov o konečnom užívateľovi výhod neziskovými organizáciami do 31.12.2019, nadáciami a neinvestičnými fondami, ktoré vznikli do 31.10.2018
 •  
  01.11. - 30.11.2019
  Povinnosť štatutárov neziskových organizácií a neinvestičných fondov predložiť návrh rozpočtu
 •  
  01.11. - 31.12.2019
  Povinnosť občianskych združení zaslať do 31.12.2019 údaje o organizačných jednotkách vzniknutých pred 1.1.2019

TANS: Charitatívna lotéria a najnovšie stanoviská LOTKA a TIPOS a.s.

Tlačová agentúra pre neziskový sektor prináša stanovisko združenia nadácií LOTKA a TIPOS a.s. k aktuálnemu stavu sprevádzkovania charitatívnej lotérie na Slovensku. 


Stanovisko LOTKA - p. Filip Vagač:

"Na zaklade spolocnej dohody ministerstva financii a zastupcov tretieho sektora sa zaciatkom roka 2018 zacali pripravne prace na projekte charitativnej loterie na Slovensku. Vzniklo zdruzenie nadacii Lotka Slovensko, ktore spojilo vyznamne slovenske nadacie do organizacie splnajuce narocne kriteria zakona na udelenie licencie charitativnej loterie. Toto zdruzenie zacalo rokovania s partnermi na Slovensku aj v zahranici, ktori by boli schopni a ochotni priniest know-how a expertizu do uvedeneho projektu.

Pocas roku 2018 prebiehali niekolko mesacne stretnutia so spolocnostou TIPOS, narodna loteriova spolocnost, a.s., ktora bola identifikovana ako najvacsi a najspolahlivejsi partner na prevadzkovanie charitativnej loterie na Slovensku. V ramci tychto rokovani sa hladal najvhodnejsi model, zabezpecujuci financovanie a rozbeh tohto ambiciozneho projektu.

Paralelne s tymito rokovaniami zacala spolocnost Lotka Slovensko rokovania zo zahranicnym partnerom, ktory koncept charitativnej loterie prevadzuje uz viac ako 30 rokov v Holandsku a dalsich europskych krajinach. Spolocnost Novamedia prevadzkuje uspesny format Postcode lottery (zalozeny na postovych smerovacich cislach) vo Svedsku, Velkej Britanii, Nemecku a Norsku, kde podporuje charitativne projekty vo vyske desiatok milionov eur. Uskutocnili sa najprv samostatne rokovania medzi spolocnostou Novamedia a Lotka Slovensko, ktore otvorili cestu k moznej implementacii tohto uspesneho formatu na Slovensku. Nasledne sa uskutocnilo viacero stretnuti a vzajomnych rokovani medzi vsetkymi troma partnermi, zapojenymi do projektu – spolocnostou Novamedia, TIPOS, narodna loteriova spolocnost, a.s. a Lotka Slovensko.

V decembri 2018 bol zamer na rozbeh a implementaciu projektu Charitativnej loterie predlozeni spolocne Ministerstvom financii a zdruzenim nadacii Lotka Slovensko na rokovanie Rady vlady pre mimovladne neziskove organizacie, ktora po vzajomnej diskusii medzi predstavitelmi statu a zastupcami najvascich platforiem neziskoveho sektora projekt jednohlasne schvalila. Nasledne minister financii podpisal rozhodnutie jedineho akcionara spolocnosti TIPOS, narodna loteriova spolocnost, a.s., ktorym vyslovil suhlas s realizaciou projektu podpory mimovladneho sektora prostrednictvom prevadzkovania charitativnej loterie v sulade zo schvalenym uznesenim Rady vlady pre MNO.

V sucasnosti sa pripravuje podanie na Europsku komisiu na posudenie opravnenosti statnej pomoci, nakolko v rokovaniach s PMU sa ukazalo, ze je potrebne posudit, ci sa jedna o povolenu statnu pomoc pri rozbehu tohto projektu. Pevne verime, ze v priebehu najblizsich mesiacov pride k odsuhlaseniu statnej pomoci a naslednej uspesnej implementacii tohto doleziteho zameru. Rozbeh charitativnej loterie na Slovensku by sa tak stal jednym z dalsich dolezitych zdrojov financovania charitativnych projektov v oblasti zivotneho prostredia, podpory deti a mladeze, socialnych veci a dalsich dolezitych oblasti pomoci znevyhodnenym skupinam v spolocnosti."

Stanovisko TIPOS národná lotériová spoločnosť, a.s. - p. JUDR. Zuzana Čechová, riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa:

"Spoločnosť TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a.s. vstúpila do rokovaní so združením nadácií LOTKA v roku 2018, predmetom týchto rokovaní bola vzájomná spolupráca na projekte charitatívnej lotérie, na ktorej prevádzkovaní by sa naša spoločnosť mohla podľa zákona o hazardných hrách podieľať. Hoci tieto rokovania nie sú ešte finálne ukončené, naša spoločnosť vidí v spolupráci so združením nadácií LOTKA potenciál pre ďalší rozvoj svojej činnosti.

V súčasnosti v spolupráci so združením nadácií LOTKA aktívne riešime otázku financovania celého projektu, vrátane posúdenia tohto modelu zo strany Európskej komisie z pohľadu štátnej pomoci."


V najbližších dňoch zároveň prinesie vyjadrenia predstaviteľov od TIPOS a.s. a združenia nadácií LOTKA ohľadne postupu v príprave charitatívnej lotérie v kontexte uznesenia Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie z decembra 2018.

Sledujete nás a dozviete sa všetko podstatné.

itretisektor.sk, 02.10.2019 


< Späť