Obmedzenia osobnej slobody a sociálna izolácia v zariadení pre seniorov
V súčasnosti sú zariadenia pre seniorov nevyhnutným prvkom sociálnej starostlivosti v mnohých krajinách. Poskytujú komplexnú starostlivosť o starších ľudí, ktorí z rôznych dôvodov nie sú schopní žiť samostatne. Jedným z kľúčových problémov, ktorý sa v rámci takýchto zariadení vyskytuje, je otázka obmedzenia osobnej slobody, sociálnej slobody a sociálnej izolácie. Tieto obmedzenia môžu byť nevyhnutné v určitých situáciách, no musia byť v súlade s právnymi predpismi, ktoré chránia základné práva jednotlivcov, ako aj s judikatúrou týkajúcou sa ľudských práv.
Právny stav k: 08.11.2024
Právna úprava sa nachádza v zákone č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách v platnom znení (ďalej len „ZOSS“), ktorý upravuje právne vzťahy pri poskytovaní sociálnych služieb, financovanie sociálnych služieb a kontrolnú činnosť vo veciach sociálnych služieb.
Zariadenie pre seniorov
ZOSS v § 35 definuje zariadenie pre seniorov ako zariadenie na poskytovanie sociálnej služby pre: fyzickú osobu, ktorá dovŕšila dôchodkový vek a je odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby a jej stupeň odkázanosti je najmenej IV, alebo ktorá dovŕšila dôchodkový vek a poskytovanie sociálnej služby v tomto zariadení potrebuje z iných vážnych dôvodov.
V zariadení pre seniorov sa
a) poskytuje pomoc pri odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby, sociálne poradenstvo, sociálna rehabilitácia, ubytovanie, stravovanie, upratovanie, pranie, žehlenie a údržba bielizne a šatstva, osobné vybavenie,
b) utvárajú podmienky na úschovu cenných vecí,
c) zabezpečuje záujmová činnosť.
Okrem toho sa v zariadení pre seniorov zabezpečuje aj ošetrovateľská starostlivosť.
Právom povolené telesné a netelesné obmedzenie
V § 6 ZOSS je definované jedno zo základných práv fyzickej osoby, ktorej je poskytovaná sociálna služba, a to právo na poskytovanie sociálnej služby, ktorá svojím rozsahom, formou a spôsobom poskytovania umožňuje realizovať jej základné ľudské práva a slobody, zachováva jej ľudskú dôstojnosť, aktivizuje ju k posilneniu sebestačnosti, zabraňuje jej sociálnemu vylúčeniu a podporuje jej začlenenie do spoločnosti.