Umelá inteligencia (AI) ako dôkazný prostriedok v súdnom konaní
S rozvojom technológií a narastajúcim využívaním umelej inteligencie (AI) v rôznych oblastiach spoločnosti sa otvára otázka jej uplatnenia aj v súdnom konaní. AI môže slúžiť nielen ako nástroj na podporu rozhodovania, ale aj ako dôkazný prostriedok. Táto problematika však prináša množstvo právnych výziev, najmä pokiaľ ide o prijateľnosť a hodnotenie dôkazov získaných alebo spracovaných pomocou AI.
Právny stav k: 10.02.2025
Právny rámec dôkazných prostriedkov
Podľa § 187 ods. 1 Zákona č. 160/2015 Z. z. Civilného sporového poriadku platí, že "za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť k náležitému objasneniu veci a čo sa získalo zákonným spôsobom z dôkazných prostriedkov."
Medzi dôkazné prostriedky patria najmä výsluch strany, výsluch svedka, listina, odborné vyjadrenie, znalecké dokazovanie a obhliadka.
AI ako dôkazný prostriedok
Využitie výstupov z rôznych AI systémov v súdnom konaní môže mať rôzne podoby. AI môže byť použitá na analýzu veľkého množstva dát, predikciu určitých javov alebo na poskytovanie odborných posudkov. Otázkou však zostáva, do akej miery sú takéto dôkazy prijateľné a akú váhu im súd priradí, resp. môže priradiť.