Vek odchodu do dôchodku tanečníkov diskriminácia žien vs. muži
Pracovníčky zamestnané ako tanečnice pre nadáciu boli prepustené z dôvodu dôchodkového veku. Stará právna úprava upravovala dôchodkový vek na 47 rokov pri ženách a 52 rokov pri mužoch. Zároveň bola novou úpravou zavedená opcia, ktorá im umožnila zotrvať v zamestnaní až do dosiahnutia vekovej hranice na skončenie pracovného pomeru stanovenej v predchádzajúcej právnej úprave ako prechodné ustanovenie pre zamestnancov, ktorí dosiahli tento vek pred nadobudnutím účinnosti uvedeného ustanovenia alebo v prechodnom období.
Prejudiciálna otázka znela:
„Je vnútroštátna právna úprava uvedená v článku 3 ods. 7 [zákonného dekrétu č. 64/2010], v ktorom sa stanovuje, že ‚pokiaľ ide o pracovníkov v oblasti kultúry a zábavného priemyslu, ktorí patria do kategórie tanečníkov, vek odchodu do dôchodku sa u mužov aj žien dosahuje dovŕšením štyridsiatich piatich rokov, pričom vo vzťahu k pracovníkom, na ktorých sa v plnom rozsahu vzťahuje odvodový alebo zmiešaný dôchodkový systém, sa použije transformačný koeficient, uvedený v článku 1 ods. 6 zákona č. 335 z 8. augusta 1995, týkajúci sa vyššieho veku.
Počas dvoch rokov nasledujúcich po nadobudnutí účinnosti tohto ustanovenia sa zamestnancom uvedeným v tomto odseku, prijatým na neurčitý čas, ktorí dovŕšili alebo prekročili vek odchodu do dôchodku, priznáva právo uplatniť každoročne obnoviteľnú opciu na účely zotrvania v pracovnom pomere. Táto opcia sa uplatňuje prostredníctvom formálnej žiadosti, ktorá sa podáva na ente nazionale di previdenza e assistenza per i lavoratori dello spettacolo (ENPALS) (Sociálna poisťovňa pre pracovníkov kultúry a zábavného priemyslu) v lehote dvoch mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto ustanovenia, resp. aspoň troch mesiacov od nadobudnutia definitívneho nároku na dôchodok, bez toho, aby bola dotknutá maximálna hranica odchodu do starobného dôchodku, t. j. štyridsaťsedem rokov pre ženy a päťdesiatdva rokov pre mužov‘, v rozpore so zásadou zákazu diskriminácie z dôvodu pohlavia, ktorú stanovuje smernica 2006/54/ES a Charta (článok 21)?“